С осем гласа  за и един против Прокурорската колегия на

...
С осем гласа  за и един против Прокурорската колегия на
Коментари Харесай

Висшият съдебен съвет избра Борислав Сарафов за и.д. главен прокурор

С осем гласа  " за " и един " срещу " Прокурорската гилдия на Висшия правосъден съвет избра заместител основния прокурор Борислав Сарафов, който е и шеф на Националната следствена работа, за краткотраен началник на държавното обвиняване. Другите две кандидатури бяха на Десислава Пиронева и Даниела Машева, също заместнички на някогашния основен прокурор Иван Гешев.

След гласуването Сарафов се разгласи за незабавни промени в прокуратурата.

" Защото обществото ясно видя в последния един месец, че прокуратурата може и беше употребена в интерес на персоналния интерес на някогашния основен прокурор Иван Гешев. Прокуратурата има потребност от едно нормализиране, тъй като последните дни демонстрираха, че тя може да бъде употребена като оръжие против неуодобните. Всъщност подобен бях и аз. Цялото общество видя, че прокуратурата има потребност от нов път, по който да тръгне. Наистина е настъпило време разделно ".

 Макар че решението може да се апелира пред Върховния админстративен съд, правосъдните кадровици позволиха авансово осъществяване на решението, с цел да не остава прокуратурата без началник до избора на титуляр.

Смяна на заместител -главните прокурори, работили с Иван Гешев, среща с правосъдния министър Атанас Славов и проверка на работата  по така наречен каузи с висок публичен интерес - това ще се първите дейности на Борислав Сарафов, определен от Прокурорската гилдия за краткотраен началник на държавното обвиняване. 

На въпрос може ли да се чака и евакуиране на част от поисканите от към този момент някогашния основен прокурор Иван Гешев депутатски имунитети, измежду които са и тези на Бойко Борисов и Кирил Петков, Сарафов отговори:

" Дали са обосновани, дали са част от политическите закачки на някогашния основен прокурор с политиците - това ще бъде преценено занапред. Аз ще се допитам до сътрудниците от прокуратурата, няма да го реша еднолично, само че в случай че се постанова, в случай че е тяхното мнение... Ще би трябвало да се назначи проверка, да се види какво е свършено по тези каузи. Ревизията ще обхване не имунитетите, а работено ли е ритмично по тези каузи, събирани ли са  доказателства всекидневно, имало ли е срочност, качество и равномерност в следствието ".
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР